FAQ

1 . Hvornår er det bedste tidspunkt at rejse til Vietnam?

 

Klimaet i Vietnam varierer så meget, at det er vanskeligt at beskrive vejret uden at opdele landet i 3 regioner:

 

Nordvietnam (Hanoi, Halong Bay, Sapa) har sin primære regnperiode fra maj til september, hvor det også er varmest. Foråret og efteråret er de bedste måneder med behageligt klima, og samtidig er det en forholdsvis tør periode. I bjergene er det relativt koldt i perioden fra december til februar.

 

Den Central del af Vietnam (Hue, Da Nang and Hoi An) har den varmeste periode fra april til september. Den primære regnperiode er fra september til december, hvor der også er den største risiko for tyfoner og oversvømmelser.

 

Sydvietnam (Saigon, Nha Trang, Mui Ne). Her er det varmt hele året rundt. Selv om det regner en del i sommermånederne, så er det typisk en kortvarig og internsiv regn.  I bjergene i det sydlige del, hvor man bl.a. finder den betagende bjergby Dalat, er ofte anvendt som et køligere og forfriskende alternativ til det varme klima i Mekong deltaet.

 

Vietnams vejr (gennemsnitlig)
Hanoi (Nord) Da Nang (Central) Saigon (Syd)
MånedTemp. (C) Nedbør

(mm)

Temp. (C)Nedbør

(mm)

Temp. (C)Nedbør

(mm)

Januar1718221012715
Februar18282231284
Marts203824122913
April248127183042
Maj28197294729221
Juni30238304229331
Juli30322309928314
August293432811728268
September282522644727334
October26982453027268
November22422222127114
December1921212082756

 

 2. Er der krav om visum? Og hvordan ansøger jeg?

 

Danskere er fritaget for visumpligt, hvis de bliver i Vietnam op til 15 dage (14 nætter). Hvis de ønsker at blive længere end denne periode, skal de ansøge om visum inden rejsen. I 2017 gav Vietnam Immigration Bureau danskerne mulighed for at søge visum online.

Dette er den mest effektive måde på grund af dens bekvemmelighed, hurtighed og sikkerhed, da man ikke skal sende sit pas med posten. Udfyld online-formularen via nedenstående link:

https://evisa.immigration.gov.vn/

 

Prisen er 25 USD pr. person for ”enkelt indrejse” op til 30 dage, og det er muligt at betale med kreditkort. Der tages selvfølgelig forbehold for, at myndighederne kan finde på at justere prisen.

Foruden denne mulighed, så kan der ansøges om visum via den vietnamesiske ambassade i Danmark, der befinder sig i Hellerup.

 

3. Hvad skal jeg være opmærksom på i trafikken?

 

At krydse gaden lyder simpelt, men det er det bestemt ikke i de større byer, hvor trafikken er meget tæt, og hvor der hersker en anden trafikkultur end i Danmark. Det kan være lidt af en nervetester at se en sværm af motorcykler komme direkte imod en, alt imens man forsøger at krydse vejen. Det vigtigste er, at man holder en jævn fart over vejen, for motorcyklerne forsøger at vurdere din fart, og vælger på den baggrund at køre enten til højre eller venstre om dig. Derfor er det vigtigt ikke at stoppe op på vejen. Det gode er, at den tætte trafik gør, at farten ikke er så høj, men et godt råd er at følge en lokal første gang man skal krydse vejen.

 

4. Kan jeg spise mad fra gadekøkkerner i Vietnam?

 

Gadekøkkener i Vietnam producerer meget varieret og ofte lækre retter. Det er en skam, hvis man som besøgende ikke prøver det, men selvfølgelig skal man se sig omkring – virker det rent, er fødevarerne friske og tilberedt tilstrækkeligt, da fødevarerne let kan blive fordærvede i varmen.

5. Hvad skal særlig opmærksom på, når vi rejser med børn?

 

Vietnam er et tropisk land med mange floder og meget skov, som er ideelle omgivelser for insekter og myg, så der er behov for beskytte sig imod myggestik og andre insekter. Der vil som regel være myggenet, som kan anvendes til at få en rolig nattesøvn. De høje temperaturer og luftfugtighed som der hersker mange steder gør, at man skal huske solcreme, kasket og masser af vand, og det gælder ikke kun børnene.

6. Hvordan kommer jeg rundt?

 

Det er meget billigt at komme rundt i taxa i Vietnam, omkring 3 kr./km. De store taxiselskaber i Vietnam er VinaSun, VinaTaxi, Mai Linh Taxi and Hanoi Taxi. Der er flere end, men heriblandt også pirat taxaer, så for en sikkerheds skyld bør man holde sig til de store taxa selskaber.

Grab Taxi (en lokal udgave, der minder om Uber) er blevet meget populær i landet. Fordelen er, at du kender prisen på forhånd, så der bliver ingen omkørsler.  Grab er en app, som kan downloades til din smartphone, og næsten alle hoteller, restauranter og caféer i storbyerne tilbyder gratis wifi, da den forudsætter adgang til mobil data.

Vi anbefaler ikke at bruge motorcykler. Trafikken og reglerne er ikke som i Danmark, og der kræves også en licens for at køre motorcykel.

 

7. Hvad med opbevaring af værdigenstande og pas?

 

Lommetyve har et godt øje til turister, og de er særligt aktive i centrum af de to store byer af landet, hvor turisterne ofte bor. Opbevar derfor pas og det du ikke skal bruge i hotellets sikkerhedsboks.